Śledź nas na:

Filozofia - Artykuły

  • liczba prac:

Arystoteles

Arystoteles (384-322) teoria pojęć i sądów Logika powinna uczyć, jak posługiwać się pojęciami i sądami. Podstawą prawidłowych pojęć jest definicja, a prawidłowych sądów - dowód - przeto definicja i dowód były dla Arystotelesa głównymi tematami logiki.

Platon

PLATON (427-347) - nowy rodzaj bytu Nie rzeczy są przedmiotami pojęć, Stałe własności przysługują pojęciom , ale nie przysługują rzeczom.

Sokrates

Sokrates(469-399) - Cnota jest dobrem bezwzględnym. S. był pierwszym , który wyróżnił dobra moralne , właściwy przedmiot etyki. - cnota wiąże się z pożytkiem i szczęściem - cnota jest wiedzą .Wszelkie zło pochodzi z nieświadomości : nikt umyślnie i z świadomością zła nie czyni. Skoro dobro jest pożyteczne i gwarantuje szczęście, nie ma powodu , aby ktoś kto je zna , nie czynił go. Wiedza jest wtedy warunkiem dostatecznym cnoty. - cnoty można się uczyć bo cnota jest wiedzą - cnota jest jedna

Heraklit

Szukał arche czyli początku. -Ogień staje się morzem , powietrzem , ziemią i znów ogniem. Przemiany ognia odbywają się w dwóch drogach "w górę i w dół"

Cyrenaicy

Założycielem tej szkoły był Arystyp z Cyreny. Uważał, że wiedza dostarczana przez zmysły jest względna, że przyjemność jest jedynym dobrem , a przykrość jedynym złem. Głosili kult rozkoszy (hedonizm).

Demokryt

Stanowisko metodyczne doprowadziło atomistów do poglądu , że materia składa się z atomów. Są to cząstki niepodzielne, niezmienne które poruszając się w przestrzeni wytwarzają zmienny , coraz to nowy układ świata.

Anaksymenes

Uważał, że świat jest bezkresny i że ruch jest wieczny. Utożsamił to z pewną określoną i znaną z doświadczenia materią, powietrzem.

Anaksymander

Jako osnowę wszelkiego bytu przyjął materię nieokreśloną, nieskończoną i nieidentyczną - apeiron. Uczył, że apeiron znajduje się w nieustannym ruchu, że w wyniku tego ruchu wydzielają się z nieokreślonej materii zróżnicowane już jakościowo przeciwieństwa. Apeiron- bezkres.

Tales

Teoria: wszystko jest z wody z wody powstało i z wody się składa. Tales mówił o wodzie a jego poprzednicy o Bóstwach wody, on mówił o realnym przedmiocie oni o fantastycznych postaciach. Zagadnieniem Talesa było pochodzenie świata ale nie pytał już kto świat zrobił lecz jakim świat był od początku. Chodziło mu nie o to co było przed światem lecz co było własnym świata początkiem. W takim znaczeniu początek świata był pierwszym zagadnieniem filozofii.

Pojęcie filozofii

Filozofia- (gr. Fileo-miłuję, sephia-mądrość) System metodycznie zorganizowanej, teoretycznie uporządkowanej refleksji, wiedzy nad bytem, regułami jego poznania oraz człowieku i dziedziną wartości mający charakter podstawowy ogólny i krytyczny.