Śledź nas na:

Filozofia - Artykuły

  • liczba prac:

Mill

Założenia pozytywistyczne ~ wszelkie prawdy naukowe są odbiciem naukowym , żadna z prawd nie może być kwestionowana , postęp biedy dokonuje się przez akumulację ~ wszelka rzeczywistość może być badana za pomocą modelu dostarczanego przez nauki przyrodnicze . ~ Wszelkie problemy można rozwiązać za pomocą metody przyrodniczej.  

Saint - Simon

Wystąpił pod hasłem „Nowej Encyklopedii" która kierowała się założeniem iż rzeczywistość stanowi pewien układ będący sumą elementów prostych. Prezentuje świat jako szereg odizolowanych zjawisk nie będących w stanie przekształcić się w powiązany wewnętrznie rozumowo konieczny systemat wiedzy bezwzględnej. Brak syntezy doprowadził wiedzę ludzką do totalnej dezintegracji. Poszczególne nauki występujące we wzajemnej izolacji stały się jedynie sumarycznymi nagromadzeniami faktów.  

Epikurejczycy

Punktem wyjścia było założenie ,że szczęście jest największym dobrem , celem zaś wyjaśnienie na czym szczęście polega i jak je można osiągnąć . Szczęcie polega na doznawaniu przyjemności , a nieszczęście na doznawaniu cierpień. Szczęście Grecy rozumieli jako życie możliwe najlepsze , w którym osiągnięta zastała dostępna człowiekowi doskonałość. Podstawową myślą Epikura Było , że do szczęścia wystarcza brak cierpienia; brak cierpienia bowiem odczuwamy już jako przyjemność. Sam proces życia jest radością . Jest to radość wrodzona , o którą nie potrzebujemy zabiegać, gdyż nosimy ją w sobie. Jako wrodzona, jest niezawodna. Niech tylko ciało będzie zdrowe, i dusza spokojna, a życie będzie rozkoszą. Hedonizm łączył się kultem życia. Życie jest dobrem i to naprawdę jedynym, jakie na własność jest nam dane. W przeciwieństwie do przyrody, która jest nieskończona, trwająca i odradzająca się wciąż na nowo , życie ludzkie jest tylko epizodem. Dobro , jakie posiadamy trzeba ocenić i użyć od razu , bo jest przemijające i jednorazowe; trzeba go użyć docześnie, na przyszłe bytowanie nie można liczyć.

Tomasz a Augustyn

W jednym i drugim wypadku celem życia ludzkiego pozostawał Bóg, mądrość zaś i wiedza miała człowieka do niego prowadzić ,ale przecież inne było rozumienie miejsca człowieka w porządku świata i inne wyobrażenie mądrości oraz drogi wiodącej ku Bogu. Wspólny problem: jak włączyć do wiedzy objawionej wiedzę rozumową , nie zmieniając treści objawienia jak wprowadzić do teologii rozważania filozoficzne nie naruszając istoty teologii - doczekał się odmiennych rozwiązań.  

Hegel

CECHY UMYSŁU ~ REALIZM zaprzeczenie romantyzmu apologia silnego państwa, absolutny racjonalizm - dzieje ludzkości są istotą rozwoju rozumu ~ idealizm polega na koncepcji wedle której myśl poprzedza świat materialny , idea wyłania z siebie świat żeby dojść do samowiedzy ~ racjonalizm polega na tym , że prawa rozwoju świata materialnego muszą być logiczne.  

Bacon i Kartezjusz

BACON I KARTEZJUSZ to dwa wielkie bieguny formującej się myśli nowożytnej. Obaj zaczynali od sceptycyzmu, poddawali go  krytyce , aby rozpocząć budowę nowego gmachu od fundamentów. Jeden stawiał zastaną tradycję przez trybunałem doświadczenia , drugi zaś przed trybunałem rozumu. Ale obaj zabiegali o ludzką miarę prawdy i fałszu.

Racjonalizm kartezjański

Wprowadza pojęcie moralności tymczasowej , rozpoczyna budowę systemu filozofii , znajduje początek i metodę budowy filozofii. Moralność tymczasowa zawiera : ~ deklarację wierności prawom i obyczajom religii w jakiej się wychował ~ potrzebę naśladowania w postępowaniu tych ,którzy mają określony cel postępowaniu. ~ deklaruje się jako lojalny obywatel, katolik przestrzegający prawa i morały. Ale są to zobowiązania tymczasowe , jeśli zawładnie nim inna myśl to za nią podąży.

NOVUM ORGANON (BACON)

~ człowiek jest sługą tłumaczem narodu ~ świadomość skonstruowania nowego narzędzia przy pomocy , którego można przetwarzać rzeczywistość

Epikur

Człowiek ma swój naturalny sposób na to aby być szczęśliwym. Sam fakt istnienia biologicznego jest dla niego szczęściem . Człowiek może utrudniać sobie życie pogonią za dobrami ale za cenę z rezygnacji z pewnych dóbr człowiek może być szczęśliwy . Człowiekowi radość i szczęście odbierają: