Śledź nas na:

Filozofia - Artykuły

  • liczba prac:

Tomistyczne pojęcie stworzenia

1. Świat został stworzony z niczego, nie zaś z odwiecznej materii, o której pisali Platon i Arystoteles, a która jako odwieczna byłaby niezależna od Boga.

Teoria złudzeń Bacona

Człowiek powinien badać przyrodę bez zaszłości, podlega pewnym złudzeniom umysłu co utrudnia dotarcie do rzeczywistości. Bacon wyróżnił 4 rodzaje złudzeń (idola):

Metoda transcendentalna

Pkt wyjścia jej był fakt istnienia nauki dla Kanta nauka która kroczy drogą ciągłego rozwoju, jest faktem ustalonym przez stulecia pracy badaczy; krytyka filozof. nie może tego faktu kwestionować natomiast powinna go wytłumaczyć. Fioloz. ma poddać analizie naukę i wskazać warunki, pod jakimi nauka jest możliwa. Przede wszystkim ma ustali jakie sądy a prioryczne są w nauce zawarte, postępowanie to nazywał transcendentalnym. metoda ta badała przedstawienia i sądy nie przez analizę umysłu lecz przez analizę jego wytworów; analizowała obiektywny fakt - naukę.

Imperatyw kategoryczny (Kant)

Krytyka rozumu praktycznego. Znalazłszy prawdy powszechne i konieczne nauce, Kant zaczął z kolei szukać ich w normach działania. Podjął w tym celu krytykę rozumu „praktycznego", jak i „teoretycznego". Usiłował znaleźć jego sądy autonomiczne, gdzie rozum przemawia od siebie, a nie pod naciskiem czynników obcych. Wypadło mu wobec tego wyeliminować wszelkie sądy odwołujące się do rozkazów Boskich czy do wymagań społecznych, czy nawet do przyrodzonych pożądań jednostki.

Filozofia - słownik pojęć

Agnostycyzm - sceptyczny kierunek negujący lub ograniczający możliwość poznania rzeczywistości zwłaszcza zachodzących przyczynowych, w niej związków prawidłowości i praw jej rozwoju. Aksjologia - nauka o wartościach, teoria wartości; zajmuje się badaniem natury wartości, ustalaniem norm i kryteriów wartościowania.

Okresy filozofii

I Okres Filozofii Starożytnej Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Heraklit, Demokryt, Pitagoras.

Dzieła wielkich filozofów

1. Tales z Miletu 624-547 Grek, jego uczniem był Anaksymander. Był jednym z siedmiu mędrców. Do Anaksymanra nawiązywali Anaksymander i Heraklit. W VI wieku żyli: Anakreon - liryk Grecki oraz Safona VII - VI - poetka z Lezbos Salon stworzył podwaliny demokracji ateńskiej (594)